2022-2026 р.р. Забезпечення сталого розвитку урбосистем в умовах змін клімату (№ держреєстрації 0223U0122U201499). Науковий керівник – канд. техн. наук, доц. Дядін Дмитро Володимирович.

Мета роботи - дослідити вплив кліматичних змін на урбанізоване довкілля і здоров’я населення та запропонувати заходи пом’якшення та адаптації
Очікувані результати:

  • Методологія оцінки впливу кліматичних змін на урбанізоване довкілля та здоров’я населення
  • Моделювання кліматичних змін та параметрів гідрологічного циклу урбанізованих територій
  • Оцінка вразливості інженерної інфраструктури міст до змін клімату та гідрологічного режиму
  • Оцінка вразливості урбосистем до змін клімату. Оцінка пов’язаних зі зміною клімату ризиків для здоров’я населення
    Заходи щодо підвищення стійкості урбосистем та пом’якшення негативних наслідків змін клімату
2024-2026 р.р. Застосування природоохоронних технологій в міському водному господарстві (№ держреєстрації 0123U105242). Науковий керівник – д.т.н., проф. Юрченко Валентина Олексанідрівна.
Мета роботи - підвищення рівня екологічної безпеки систем відведення й очищення міських стічних та міських поверхневих стічних вод шляхом розробки нових методів управління процесами та удосконалення природозахисних заходів на цих об’єктах.

Очікувані результати: 

  • Розробка та удосконалення методів контролю та управління станом активного мулу в біотехнології очистки міських стічних вод
  • Ідентифікація екологічно небезпечних викидів з споруд очистки міських стічних вод та розробка методів їх мінімізації
  • Удосконалення методів експериментальних досліджень та екологічно безпечного відведення зливових стічних вод, що утворюються на міських територіях.

1

Дослідження властивостей активного мулу

2022 р. Обґрунтування та адаптація техніко-економічних рішень підвищення екологічної безпеки урбосистем (№ держреєстрації 0118U007626). Науковий керівник – канд. техн. наук, доц. Телюра Наталя Олександрівна.
Запропоновано вживання концептуальної моделі соціо-еколого-економічного оцінювання урбанізованої території для підвищення екологічної безпеки. Адаптовано апарат програмо-аналітичного методу та метод аналізу ієрархій для побудови багаторівневої ієрархії розробки управлінських рішень підвищення екологічної безпеки урбосистем у разі техногенного шумового забруднення. Проаналізовано методи визначенні рівнів шумового забруднення та виявлено пріоритетний інноваційний підхід, що враховує архітектурно-ландшафтне планування сучасних урбанізованих систем. Запропоновані заходи є оптимальними комбінаторними рішеннями із захисту акустичного середовища, що має ряд переваг – сприяння зеленій інфраструктурі урбосистем у розрізі сталого розвитку міст, підвищення ауто привабливості територій, зменшення концентрацій оксиду вуглецю та покращення мікроклімату територій як додатковий пом’якшувальний захід у зниженні негативних впливів від кліматичних змін. Результати НДР використовуються в освітньому процесі при викладання дисциплін за ОП спеціальностей 101 Екологія і 183 Технології захисту навколишнього середовища першого (бакалаврського) рівня.
2022 р. Екотоксикологічні дослідження вмісту нітратів у продукції рослинництва на споживчому ринку м. Харків (№ держреєстрації 0223U000097). Науковий керівник – к.б.н. Рибалка Інна Олександрівна.
У роботі представлені результати одноразових досліджень вмісту нітратів у вибраних овочах т. зв. «борщового набору», що реалізуються на споживчому ринку міста-мільйонника України (на прикладі м. Харків). Дослідження проведено за авторською методикою, що передбачає збір та аналіз інформації про територіальну організацію та різноманітність торговельних мереж Харкова, закладання мережі просторово-зосереджених об’єктів торговельного обслуговування населення для здійснення одноразових закупок, експрес-тестування відібраних зразків. Визначено вміст нітратів в овочах (буряк, капуста, картопля, морква) та оцінено їх безпечність для споживачів; наведено результати порівняльної оцінки якості продукції овочівництва у різних торговельних мережах, що знаходяться на території Харкова; представлено результати повного регресійного аналізу між показниками вмісту нітратів в овочах і їхньою масою.
Результати НДР використовуються в освітньому процесі при викладання дисциплін за ОП спеціальностей 101 Екологія і 183 Технології захисту навколишнього середовища першого (бакалаврського) рівня.
2019 – 2021 р.р. Наукові засади оцінювання функціональної стійкості компонентів ландшафтів територій нафтогазовидобування (№ держреєстрації 0118U007626). Науковий керівник – канд. с.-г.. наук, с.н.с. Дрозд Олена Миколаївна.

Встановлено, що основними видами просторових обмежень для нафтогазовидобувної промисловості є дотримання санітарно-захисних зон промислових об’єктів, прибережно-захисних смуг водойм та водотоків, зон санітарної охорони водозаборів та дотримання вимог для природоохоронних територій. Для оцінки функціональної стійкості та якості рекультивованих грунтів застосовані українські методичні підходи. Аналіз результатів показав, що воно не дають об’єктивної оцінки якості порушених земель, оскільки запропонований перелік показників, що формують результуючу розрахунку, виявивляється недостатнім та узагальнюючим, що не задовольняє критеріям специфічності оцінки для техногенно порушених територій. Для оцінювання функціональної стійкості рекультивованих ґрунтів доцільним є розробка методологічних підходів, які б враховували специфіку даних територій. Запропоновано систему оцінки стану рекультивованих ґрунтів, що має на меті поліпшення інформативності про їх потенціал на усіх етапах використання при здійсненні нафтогазовидобувної діяльності. Результати НДР використовуються в освітньому процесі при викладання дисциплін за ОП спеціальностей 101 Екологія і 183 Технології захисту навколишнього середовища першого (бакалаврського) рівня.

2

Ознаки порушення грунтового покриву в результаті нафтогазовидобувної діяльності

2017 – 2021 р.р. Екологічно сталий розвиток урбосистем в контексті європейської інтеграції України (№ держреєстрації 0117U000679). Науковий керівник – д.т.н. проф. Стольберг Ф.В., з 2020 р. – канд. техн. наук, доц. Дядін Дмитро Володимирович.
Проведено огляд та порівняльний аналіз літературних джерел щодо нормативної бази і практик України та ЄС стосовно управління природокористуванням і охорони навколишнього природного середовища (екологічне управління). Створено бази даних і знань стосовно повноважень державних органів в галузі використання природних ресурсів, охорони навколишнього середовища та екологічної безпеки. Наведено аналіз ситуаційних досліджень у містах України та вибраних європейських країн. Проведено аналіз стану імплементації директив ЄС до чинного законодавства України, порівняльний аналіз вимог директив ЄС та чинного законодавства України стосовно стандартів якості повітряного, водного ґрунтового середовища міст, кращих практик у сфері поводження із відходами на урбанізованих територіях, оцінки рівнів шумового забруднення міського середовища. Результати НДР використовуються в навчальному процесі кафедри за ОП усіх рівнів спеціальностей 101 Екологія і 183 Технології захисту навколишнього середовища .

 

ClimED.png

   2.png

Uni1

NNI1

Корисні посилання

survey1

timetable1

distance1

repository

consultations

Bank1

vtour

На сайті 104 гостя та 0 користувачів